Eduard Stan
Doceniony został przez Frankfurter Allgemeine Zeitung za „poczucie wybitnych tonalnych barw i kolorów”. Urodzony w Rumunii Eduard Stan w 1978 roku, w wieku lat jedenastu przeprowadził się do Niemiec.
Pochodzący z wielokulturowego miasta Brasov w Siedmiogrodzie solista występował w całej Europie i USA, a ostatnie angaże pozwoliły mu wystąpić w miejscach takich jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku (WRH), Kennedy Center w Waszyngtonie, Konzerthaus and Philharmonie w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Salle Cortot w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional w Madrycie, Luksemburg Philharmonie, Palais des Beaux Arts and Flagey w Brukseli, Rudolfinum w Pradze, Gasteig w Monachium, Musikhalle w Hamburgu, Sztokholm Konserthus, Queen’s Hall w Kopenhadze oraz w Dublin National Concert Hall.
W recenzjach z jego debiutu w Wigmore Hall jesienią 2008 r. był chwalony jako: „pianista najbardziej imponujący”.
Eduard Stan występował na Massenet and Lille Pianos Festivals we Francji, Enescu Festival w Rumunii, Mid-Europa Festival w Republice Czeskiej, Braunschweig Classix Festival w Niemczech, Galway Schumann Festival w Irlandii i Bourglinster Festival w Luksemburgu. Jest stałym solistą orkiestr symfonicznych w Niemczech, Austrii, Włoszech i Rumunii, występując pod batutą m.in.: Shinya Ozaki, Lutz Köhler, Theo Wolters, George Balan i Thomas Dorsch. W 2010 roku zadebiutował w Filharmonii im. George’a Enescu w Ateneum w Bukareszcie wykonując Koncert fortepianowy E. Griega pod dyrekcją Christiana Badea.
Eduard Stan występował na Massenet and Lille Pianos Festivals we Francji, Enescu Festival w Rumunii, Mid-Europa Festival w Republice Czeskiej, Braunschweig Classix Festival w Niemczech, Galway Schumann Festival w Irlandii i Bourglinster Festival w Luksemburgu. Jest solistą orkiestr symfonicznych w Niemczech, Austrii, Włoszech i Rumunii. Występuje pod batutą m.in.: Shinya Ozaki, Lutz Köhler, Theo Wolters, George Balan i Thomas Dorsch. W 2010 roku zadebiutował w Filharmonii im. George’a Enescu w Ateneum w Bukareszcie wykonując Koncert fortepianowy Edvarda Griega pod dyrekcją Christiana Badea.
Ukończył Wyższą Szkołę Muzyki i Teatru w Hanowerze w klasach: prof. Arie Vardi, Karl-Heinz Kämmerlinga i Martin Dorrie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W tym samym Instytucie pobierał również lekcje dyrygentury orkiestrowej. Z biegiem lat wybitni pianiści: Herbert Blomstedt, Matthias Goerne, Karl Engel, Boris Berman i Paul Badura-Skoda mieli znaczący wpływ na rozwój artystyczny muzyka.
Doceniany także jako muzyk kameralista współpracuje z takimi artystami jak: wiolonczelista Romain Garioud, klarnecista Johannes Peitz, altowiolistka Aida-Carmen Soanea oraz z Kwartetami smyczkowymi: Voces, Ad Libitum i ConTempo. Jest także znakomitym interpretatorem pieśni z towarzyszeniem fortepianu, które wykonywał z takimi wokalistami jak: Peter Schöne, Rodion Pogossov, Britta Stallmeister and Sylvia Bleimund.
Eduard Stan przez ponad 10 lat z sukcesami koncertował także w duecie ze skrzypkiem Remusem Azoitei. Wspólnie nagrali wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian George’a Enescu’a. Album uzyskał doskonałe opinie środowiska muzycznego. Wydany przez wytwórnię fonograficzną Hänssler Classic na 2 CD, jest częścią serii płyt solo nagranych przez Stana z repertuarem od Bacha do Debussy’ego. We wrześniu 2010 roku ukazał się nowy album z kompozycjami Chopina dla wytwórni Thorofon. Zarejestrowane na nim kompozycje zostały określone mianem: „nagranych z wyraźną inspiracją należącą do ducha dawnych mistrzów”.
Podsumowując najlepsze recenzje można zacytować: „pełen intelektu wykonawca, prezentujący świetliste, acz wyważone interpretacje muzyczne, momentami przypominający najlepsze chwile wspaniałego muzyka Wilhelma Kempffa”.
Jako nauczyciel w Akademii Muzycznej w Lubece, Eduard Stan był również założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu 2005 Enescu w Heidelberg w Mannheim. Za zasługi przy jednoczesnym promowaniu kultury rumuńskiej za granicą, została mu przyznana Nagroda Prometeusza 2009 przez jego kraj. Nadchodzące projekty obejmują solową trasę do Izraela, recitale w Londynie i Berlinie, jak również solowe debiuty w Lizbonie, Brukseli i Warszawie. W planach ma nagranie płyty z barytonem Peter Schöne w 2011 roku.