• Polski
  • English
październik 2024

Vahan Mardirossian (Armenia/Francja)

 20 października 2021 (środa) godz. 19:00 transmisja online Program: L. van Beethoven, F. Schubert, P. Czajkowski więcej

Vahan Mardirossian urodził się w Armenii i ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Paryskie w 1996 roku. Jest zarówno wybitnym dyrygentem, jak i solistą fortepianowym.  Przez wiele lat był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Caen we Francji oraz dyrektorem muzycznym Narodowej Orkiestry Kameralnej Armenii.  Począwszy od sezonu 2019/2020 jest głównym dyrygentem Miejskiej Orkiestry Kameralnej Hongkongu. Równocześnie, od 2021 roku jest dyrektorem muzycznym Królewskiej Orkiestry Kameralnej Walonii.

Vahan Mardirossian jest regularnie zapraszany jako dyrygent gościnny do krajów Europy i Azji. W przeszłości występował m.in. z Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Kraju Loary, Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej, Orkiestrą Filharmonii Praskiej, Czeskimi Solistami Kameralnymi, Orkiestrą Filharmonii Libańskiej, Orkiestrą „Amalgam” (składającą się z wybranych muzyków Orkiestry Filharmonii Strasburskiej i Orkiestry Symfonicznej SWR Baden-Baden Freiburg), Orkiestrą Opery w Tulonie, orkiestrami z Douai i Cannes we Francji oraz Orkiestrą Kameralną Filharmonii Nowosybirskiej. Po niezwykle udanym debiucie z Orkiestrą Filharmonii Tokijskiej w 2014 roku, został zaproszony do dyrygowania Orkiestrą Symfoniczną NHK i Orkiestrą Filharmonii Japońskiej w sezonie 2014/2015. W tym samym sezonie dyrygował Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Real Orquestra Sinfonica de Sevilla, Philharmonie Südwestfalen i Bułgarską Orkiestrą Narodową. W 2017 roku wystąpił z recitalem fortepianowym w nowojorskiej Carnegie Hall, odbył tournée po Japonii z Narodową Filharmonią Ukrainy, wykonując IX Symfonię Dvoraka, a po powrocie dyrygował Tokijską Orkiestrą Filharmoniczną w Suntory Hall. W latach 2016-2018 zadebiutował jako dyrygent z Kansai Philharmonic Orchestra, Orchestre Colonne, Orkiestrą Filharmonii Rosyjskiej, Orkiestrą Symfoniczną w Sanremo i Luksemburską Orkiestrą Kameralną. W 2018 roku dyrygował Miejską Orkiestrą Kameralną Hongkongu na Le French May Arts Festival, z którą dał kilka koncertów na China Shanghai International Arts Festival. W 2019 roku dyrygował Philharmonie Südwestfalen i Verdi Concert Choir Japan podczas Requiem Verdiego w Royal Concertgebouw w Amsterdamie oraz nagrał płytę z Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną.

W nadchodzącym sezonie 2021/2022 wystąpi m.in. z Kyushu Symphony Orchestra, Kansai Philharmonic Orchestra, Nordwestdeutsche Philharmonie, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną i Czeską Filharmonią Kameralną w Pardubicach.

Vahan Mardirossian miał okazję współpracować z wieloma światowej sławy solistami, m.in. Ivry Gitlis, Augustin Dumay, Lars Vogt, Richard Galliano, Sergei Babayan, Andreas Frölich, Giovanni Sollima, Alexander Hülshoff, Daishin Kashimoto, Teiko Maehashi, Boris Brovtzyn, Boris Andrianov, Alexander Markov, Pavel Vernikov, Vladimir Sverdlov-Ashkenazy, Diemut Poppen, Svetlin Roussev, Brigitte Engerer, Xavier Phillips, Kun Woo Paik, Viktoria Postnikova, Sergei Nakaryakov, Gary Hoffman, Alexander Chaushian, Alexandra Soumm, Alexander Ghindin, Igor Tchetuev, Jacques Rouvier, Jean-Marc Phillips-Varjabedian, Jean-Claude Pennetier, Marc Coppey, Nicolas Dautricourt, Stéphane Bechy, Guy Touvron, Roland Daugareil i André Cazalet.

Jego dyskografia obejmuje nagranie Koncertu skrzypcowego Czajkowskiego z Stéphanie-Marie Degand i Orkiestrą Symfoniczną z Caen oraz nagranie Muzyki na smyczki Florentina Mulsanta z Narodową Orkiestrą Kameralną Armenii.

Jako znany na całym świecie solista fortepianowy, Vahan Mardirossian często gra koncerty Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Griega czy Szostakowicza, jednocześnie dyrygując orkiestrą od fortepianu. Jako solista występował pod batutą takich maestro jak Kurt Masur, Paavo Järvi, Yutaka Sado, John Axelrod i Yuri Ahronovitch.